CO TO JEST PORADNICTWO ZAWODOWE?
Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu bezrobotnym i innym poszukującym pracy pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia oraz pracodawcom w doborze kandydatów do pracy na stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji psychofizycznych. Poradnictwo zawodowe jest to forma wsparcia, której celem jest pomoc osobie w osiągnięciu lepszego zrozumienia siebie samego w odniesieniu do środowiska pracy po to, aby umożliwić mu realistyczny wybór lub zmianę zawodu.
Usługi poradnictwa zawodowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kozienicach świadczone są przez doradców zawodowych dla:
- osób bezrobotnych (w tym niepełnosprawnych)
- osób poszukujących pracy ( w tym niepełnosprawnych)
- pracodawców
PORADNICTWO ZAWODOWE I INFORMACJA ZAWODOWA SĄ REALIZOWANE ZGODNIE Z ZASADAMI:
- dostępności
- dobrowolności
- bezpłatności
- poufności i ochrony danych osobowych
- oraz oparte na równych szansach i swobodnych wyborach
ZAKRES PORADNICTWA ZAWODOWEGO OBEJMUJE:
Porada indywidualna w szczególności polega na wspólnej pracy klienta z doradcą zawodowym nad problemami klienta związanymi z zatrudnieniem, której celem ma być lepsza znajomość rynku pracy oraz efektywniejsze działania prowadzące do podjęcia pracy. Na poradę zazwyczaj składa się cykl spotkań, podczas których doradca pracuje z klientem nad rozwiązaniem indywidualnych problemów klienta związanych z zatrudnieniem Rozmowa indywidualna ma na celu m.in. rozpoznanie indywidualnych trudności w znalezieniu pracy, poznanie preferencji i predyspozycji zawodowych, wybór odpowiedniego rodzaju pracy, kierunku szkolenia lub przekwalifikowania zawodowego czy motywowanie osoby bezrobotnej do samodzielnego poszukiwania pracy.
- poradnictwo grupowe realizowane poprzez warsztaty informacyjno-szkoleniowe mające na celu modelowanie aktywnych postaw wśród osób bezrobotnych i przygotowanie ich do wejścia na rynek pracy. Ta forma poradnictwa realizowana jest w tut. Urzędzie m.in. w ramach poniżej przedstawionej tematyki:
· Warsztaty pt. Nie straszny Ci pracodawca – przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej,
· Warsztaty pt. Dokumenty aplikacyjne + Rynek pracy,
· Warsztaty samopoznania,
· Warsztaty asertywności,
· Warsztaty pt. Powrót na rynek pracy– dla osób pozostających w rejestrze tut. Urzędu ponad 24 miesiące.
· Kurs „Spadochron”
· i inne wg potrzeb klientów.
- informację zawodową indywidualną polegającą na udzielaniu informacji o zawodach, rynku pracy, instytucjach edukacyjnych oraz możliwościach szkolenia,
- informację zawodową grupową realizowaną poprzez spotkania informacyjne dotyczące potencjalnych źródeł zatrudnienia, metod poszukiwania pracy, informacji o usługach urzędu pracy oraz innych instytucji wspierających osoby bezrobotne i poszukujące pracy,
- informację i doradztwo dla pracodawcówobejmujące:
- dobór kandydatów do pracy,
- określenie wymagań dotyczących stanowiska pracy zgłoszonego w ofercie do urzędu,
- współpracę z innymi instytucjami wspierającymi osoby
Doradcy zawodowi dysponują następującymi zasobami wykorzystywanymi w poradnictwie zawodowymi i informacji zawodowej:
- teczki informacji o zawodach
- przewodniki po zawodach,
- broszury i poradniki pomocne w poszukiwaniu pracy w kraju,
- filmy zawodoznawcze prezentujące poszczególne zawody: „Kalejdoskop zawodów”
- filmy z dziedziny komunikacji społecznej m.in. takie jak: Asertywność, Mowa ciała w praktyce, Rozmowa wstępna, Savoir-Vivre w pracy, Jak wywrzeć dobre wrażenie na innych i wiele innych, Czy nadaję się na przedsiębiorcę,
- filmy z dziedziny poszukiwania pracy m.in. takie jak: Gdzie i jak szukać pracy, Dokumenty aplikacyjne, Nie daj się bezrobociu i wiele innych,
- literatura charakteryzująca rozwój sytuacji na rynku pracy,
- literatura z zakresu poszukiwania zatrudnieni m.in.: Jak najlepiej zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?, Jak napisać Cv i list motywacyjny czy Jak i gdzie szukać skutecznie pracy oraz wiele innych
- literatura z zakresu komunikacji społecznej, m.in.: Asertywność, Komunikacja werbalna i niewerbalna itp.
UWAGA!!!
Doradcy zawodowi dysponują szeroką gamą narzędzi (w wersjach elektronicznych i wersjach papierowych) do badania zainteresowań i predyspozycji zawodowych takich jak:
- Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych KZZ (1)* – wersja elektroniczna i wersja papierowa
- Wielowymiarowy Kwestionariusz Preferencji WKP (2)* – wersja papierowa
- Miasteczko Zainteresowań Zawodowych (3)* – wersja papierowa
- „Czy jesteś przedsiębiorczy” (test kariery) (4)* – wersja komputerowa
- oraz inne testy i kwestionariusze badające cechy osobowości, cechy przedsiębiorcze, umiejętności, poziom asertywności, motywację, kompetencje społeczne itp.
Ponadto posiadamy do wykorzystania przez osoby bezrobotne i poszukujące pracy programy multimedialne takie jak:
- Indywidualny Planer Kariery (5)*
- Piramida Kariery (6)*
Jednocześnie doradcy zawodowi pomogą Tobie m.in. w:
- sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych,
- przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcami,
- w określeniu predyspozycji zawodowych, zainteresowań czy umiejętności m.in. z wykorzystaniem w/w narzędzi badawczych,
- udzielą informacji m.in. na temat: jak i gdzie szukać pracy?,
- oraz pomogą przygotować indywidualnym plan kariery zawodowej .
Pamiętajmy o tym, że każda z osób bezrobotnych powinna popracować nad zidentyfikowaniem barier uniemożliwiających znalezienie pracy. Problemy mogą polegać np. na źle sporządzonym CV, braku przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej lub na nieumiejętnym poszukiwaniu pracy. Mogą być one również dużo bardziej złożone, o kompleksowym charakterze. I tutaj pojawia się miejsce dla doradcy zawodowego, który z jednej strony pomoże w rozpoznaniu indywidualnych trudności w znalezieniu zatrudnienia, a z drugiej zaś, w ramach współpracy pomoże w ich rozwiązaniu.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
wszystkie chętne osoby do odwiedzenia doradców zawodowych, którzy przyjmują od poniedziałku do piątku w godzinach pracy w pokoju nr 6 w tut. Urzędzie. Tel. 048 614 66 99 wew. 32
*Ad (1)
Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych (KZZ) jest nową metodą, której celem jest wspomaganie pracy doradcy zawodowego. Jest to test badający zainteresowania zawodowe jako obszar pewnych możliwości, potencjału (elementy wiedzy i umiejętności), a także silnych ustosunkowań emocjonalnych oraz wewnętrznych motywacji przejawiających te zainteresowania. KZZ to metoda, która pomoże doradcom zawodowym diagnozować zainteresowania następujących grup osób:
- dorośli - bezrobotni poszukujący pracy;
- dorośli - zmieniający rodzaj aktywności zawodowej lub poszukujący nowej pracy;
- młodzież (od 16 roku życia) - planująca lub rozpoczynająca swoją ścieżkę kariery.
Wyniki tego testu mogą pomóc w podejmowaniu adekwatnych i optymalnych decyzji zawodowych i edukacyjnych.
Przeprowadzenie testu może odbywać się w formie konwencjonalnej (papierowej) lub elektronicznej. Składa się z 11 skal zainteresowań zawodowych (artystyczna, badawcza, handlowa, komunikacyjna, konwencjonalna, mechaniczna, opiekuńcza, perswazyjna, przedsiębiorcza, realistyczna i społeczna) oraz z 2 skal kontrolnych (skala aprobaty społecznej i skala reagowania na niepewność).
Profil, jako forma wyniku testu, umożliwia doświadczonemu i przeszkolonemu praktykowi - doradcy, przekazanie osobie badanej większej ilości informacji o niej, wskazówek, czy wręcz ostrzeżeń przed nietrafnymi decyzjami, niż wynik, np. w formie konkretnej kategorii zawodowej.
Test KZZ jest przeprowadzany przez doradców zawodowych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kozienicach zarówno w badaniach indywidualnych jak i grupowych oraz zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.
Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych zyskał akceptacje ministerstwa i jest wprowadzony we wszystkich urzędach pracy.
*Ad (2)
Wielowymiarowy Kwestionariusz Preferencji WKP - narzędzie pozwalające na diagnozę preferencji zawodowych rozumianych jako upodobanie do wykonywania określonego rodzaju czynności (stanowiących o specyfice wykonywanego zawodu). WPK umożliwia diagnozę zainteresowań uczniów gimnazjów i szkół średnich, a także osób dorosłych. Badanie tym testem dostarcza informacji na temat stopnia nasilenia u osoby badanej siedmiu grup zainteresowań (językowych, matematyczno-logicznych, praktyczno-technicznych, praktyczno-estetycznych, opiekuńczo-usługowych, kierowniczo-organizacyjnych, biologicznych) odnoszących się do typów wykonywanych czynności. Wyniki kwestionariusza pozwalają także na określenie preferowanych przez badanego warunków pracy, w zakresie dwóch wymiarów: planowania/improwizowania oraz słabej/silnej stymulacji.
Test WKP jest przeprowadzany przez doradców zawodowych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kozienicach zarówno w badaniach indywidualnych jak i grupowych w wersji papierowej.
*Ad (3)
Test Miasteczko zainteresowań zawodowych oparty jest na teorii Johna L. Hollanda (1973). Jego koncepcja modelu heksagonalnego pozwalająca na klasyfikowanie osobowości zawodowej jako triadę dominujących typów spośród realistycznego, badawczego, artystycznego, społecznego, przedsiębiorczego i konwencjonalnego wydaje się być ponadczasowa. Każdy posiada szczególny kapitał kariery: zainteresowania i hobby, wyrażające się w chęci wykonywania pewnych czynności, prac, czy też marzeń o konkretnym zawodzie. Nierzadko zainteresowania te czy hobby są ukrywane, ponieważ w opinii innych mogą wydawać się nieprzydatne do dalszej edukacji czy wejścia na rynek pracy albo uważane są za śmieszne lub dziecinne. Czasem komuś wydaje się, że nie ma szczególnych zainteresowań czy hobby. W rzeczywistości tak nie jest, w tym czym się interesujesz, co lubisz robić nie ma niczego, co inni mogliby mieć prawo oceniać! Pamiętaj, że Twoje zainteresowania i hobby to Twój kapitał kariery. Możesz go dobrze wykorzystać o ile zaplanujesz swoją karierę, podejmiesz dalszą naukę lub pracę zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i/lub hobby.
Miasteczko zainteresowań zawodowych pomoże Ci lepiej zrozumieć jak Twoje zainteresowania i hobby można wykorzystać w planowaniu swojej własnej kariery zawodowej. Po wykonaniu tego testu, doradca pomoże Ci zinterpretować otrzymane wyniki i będziesz mógł przedyskutować możliwe ścieżki kariery dla dokonania właściwego wyboru.
Test Miasteczko zainteresowań zawodowych jest przeprowadzany przez doradców zawodowych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kozienicach w badaniach indywidualnych w wersji papierowej.
*Ad (4)
Test „Czy jestem przedsiębiorczy” to test zawierający pytania odnoszące się do określonych cech charakteru, osobowości, umiejętności i kompetencji potrzebnych potencjalnemu przedsiębiorcy. Odpowiadając na pytania uzyskasz wstępną orientację dotyczącą zagadnienia czy posiadasz cech składające się na profil osoby przedsiębiorczej.
*Ad (5)
Indywidualny Planer Kariery Jest to multimedialny program do tworzenia własnego Indywidualnego Planu Działania (IPD), dzięki któremu możliwe staje się zaplanowanie kariery zawodowej, wybór zawodu, uporządkowanie wiedzy na temat istniejących zawodów, naświetlenie obecnej sytuacji zawodowej oraz wybór dalszej formy kształcenia.
Indywidualny Planer Kariery ułatwia poruszanie się na rynku pracy, a także rozpoznanie i ocenę własnych kompetencji i celów zawodowych. Dzięki niemu łatwiejsze jest podejmowanie przemyślanych decyzji dotyczących przyszłości zawodowej, jak i zaplanowanie ścieżki kariery. W jego opracowaniu zostały uwzględnione najnowsze rozwiązania z Polski i ze świata (m.in. Metodologia tworzenia IPD oraz aktualna wersja obwiązującej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności).
*Ad (6)
Piramida Kariery 2 to multimedialny program wspierający realizację zadań doradcy zawodowego, umożliwiający dużo efektywniejszą pracę w dziedzinie doradztwa zawodowego i rynku pracy. Program ten zawiera konspekty, ćwiczenia, kwestionariusze i testy, przy zastosowaniu których, doradca może określić indywidualne zainteresowania osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy, zdolności, predyspozycje, cechy, a nawet zasób wiedzy oraz wyznawane wartości i oczekiwania młodego człowieka planującego swoje życie zawodowe. Pokonując kolejne stopnie Piramidy można uzyskać wiadomości o sposobach poszukiwania informacji zawodowej, trendach panujących na rynku pracy, zdobyć informacje o zawodach i możliwościach kształcenia.
Piramida Kariery 2 wspomaga tworzenie własnego planu działania, wyznaczanie celów szczegółowych i ogólnych, również układania planu rozwoju kwalifikacji. Pozwala przygotować się do rozmów z pracodawcami, poznać ich ogólne oczekiwania oraz metody poszukiwania pracy. W ostatnim etapie pokonywania Piramidy istnieje możliwość zweryfikowania podjętych decyzji.