Szkolenia indywidualne
Szkolenie to pozaszkolne zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, w tym umiejętności poszukiwania zatrudnienia.
Starosta może skierować na szkolenie indywidualne w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych i innych kwalifikacji, zwiększających szansę na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, w szczególności w przypadku:
1) braku kwalifikacji zawodowych
2) konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji
3) utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie
4) braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy
Szkolenie indywidualne realizowane jest na wniosek osoby bezrobotnej.
Starosta może skierować Cię na wskazane szkolenie, jeżeli uzasadnisz jego celowość ,a koszt w części finansowanej z Funduszu Pracy w danym roku nie przekroczy 300 % przeciętnego wynagrodzenia.
Uzasadnienie celowości nastąpić może poprzez:
1. Przedłożenie oświadczenia pracodawcy o zamiarze zatrudnienia osoby bezrobotnej po ukończeniu szkolenia.
2. Złożenie oświadczenia osoby bezrobotnej o zamiarze podjęcia działalności gospodarczej po ukończeniu szkolenia.
3. Uzasadnienie własne dotyczące celowości skierowania na wskazane szkolenie.
Szkolenie odbywa się w formie kursu, realizowanego według planu nauczania obejmującego przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba , że przepisy odrębne przewidują inny wymiar szkolenia.
Bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia przysługuje stypendium szkoleniowe.
Wysokość stypendium wynosi 120 % zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin. W przypadku niższego wymiaru godzin szkolenia, wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie , z tym, że nie może być niższe niż 20 % zasiłku.
Jeżeli szkolenie odbywa się poza miejscem Twojego zamieszkania możesz ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu na szkolenie. Starosta może wyrazić zgodę na sfinansowanie , w formie zwrotu całości lub części poniesionych kosztów.
Przy kierowaniu na szkolenie obowiązuje zasada równości w korzystaniu ze szkoleń bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub przynależność związkową.
Więcej informacji uzyskasz
w Centrum Aktywizacji Zawodowej
pok. nr 7
|