SZKOLENIA INDYWIDUALNE
Starosta kieruje bezrobotnego, osobę pobierającą rentę szkoleniową i żołnierza rezerwy na wskazane przez niego szkolenie, jeżeli uprawdopodobni, że szkolenie to zapewni mu uzyskanie odpowiedniej pracy lub podjęcie działalności gospodarczej i koszt tego szkolenia nie przekroczy 200% przeciętnego wynagrodzenia.
Szkolenie ma na celu zwiÄ™kszenie szans na uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, podwyższenie kwalifikacji zawodowych lub zwiÄ™kszenia aktywnoÅ›ci zawodowej, w szczegÃłlnoÅ›ci w przypadku:
1. braku kwalifikacji zawodowych;
2. konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji w związku z brakiem propozycji odpowiedniej pracy;
3. utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie;
4. braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.
W przypadku braku kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie- nie dłużej niż 24 miesiące. W pozostałych przypadkach szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie- nie dłużej niż 12 miesięcy.
Bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia przysługuje dodatek szkoleniowy w wysokości 20 % zasiłku dla bezrobotnych, a bezrobotnym do 25 roku życia- w okresie odbywania szkolenia- przysługuje stypendium w wysokości 40% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.
Osoba, ktÃłra z wÅ‚asnej winy nie ukoÅ„czyÅ‚a szkolenia, zobowiÄ…zana jest do zwrotu kosztÃłw szkolenia, chyba, że powodem nieukoÅ„czenia szkolenia byÅ‚o podjÄ™cie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Podstawa prawna:
- art. 40, art. 41 i art. 52 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20.04.2007r. (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z pÃłÅº. zmianami);
- RozporzÄ…dzenie Ministra Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 02.03.2007r. w sprawie szczegÃłÅ‚owych warunkÃłw prowadzenia przez publiczne sÅ‚użby zatrudnienia usÅ‚ug rynku pracy (Dz. U. Nr 47, poz. 315).
- RozporzÄ…dzenia MGiP w sprawie szczegÃłÅ‚owego trybu przyznawania zasiÅ‚ku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U.2004, Nr 219, poz. 2222).
Osoba uprawniona składa:
- wniosek wraz z „KartÄ… kandydata na szkolenieâ€;
- oświadczenie przyszłego pracodawcy o zamiarze powierzenia tej osobie odpowiedniej pracy lub
- oświadczenie o zamiarze podjęcia działalności gospodarczej
O uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia wniosku urząd informuje w terminie 30 dni od złożenia wniosku.
W przypadku akceptacji przez Dyrektora PUP wniosku o skierowanie na szkolenie indywidualne pomiędzy Dyrektorem PUP działającym z upoważnienia Starosty a instytucją szkoleniową zawierana jest umowa szkoleniowa.