PRZYGOTOWANIE ZAWODOWE DOROSŁYCH
Przygotowanie zawodowe dorosłych odbywa się w formie:
- PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU DOROSŁYCH- to forma przygotowania zawodowego dorosłych umożliwiająca uzyskanie tytułu zawodowego lub tytułu czeladnika. Okres trwania wynosi od 12 do 18 miesięcy. Kończy się egzaminem kwalifikacyjnym na tytuł zawodowy lub egzaminem czeladniczym. Uczestnik, który pozytywnie zdał egzamin otrzymuje świadectwo.
- PRZYUCZENIA DO PRACY DOROSŁYCH- to forma przygotowania zawodowego dorosłych, umożliwiająca uzyskanie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności potwierdzonych zaświadczeniem, niezbędnych do wykonywania określonych zadań zawodowych i specjalności dla potrzeb rynku pracy. Okres trwania wynosi od 3 do 6 miesięcy i kończy się egzaminem sprawdzającym. Uczestnik, który pozytywnie zdał egzamin otrzymuje zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności.
Wymiar czasu odbywania przygotowania zawodowego dorosłych nie może przekraczać 8 godzin zegarowych dziennie i 40 godzin zegarowych tygodniowo.
Uczestnikowi przygotowania zawodowego przysługuje stypendium w wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych. Natomiast w przypadku osób bezrobotnych:
- posiadających wykształcenie gimnazjalne lub niższe,
- bez kwalifikacji zawodowych
- powyżej 50 roku życia
kwota stypendium wynosi 120% zasiłku.
Kwota stypendium wynosi miesięcznie 100% lub 120% zasiłku pod warunkiem, że liczba godzin wynosi nie mniej niż 150 godzin miesięcznie w wypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie.
Za okres, w którym przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje. Stypendium przysługuje za dni wolne oraz za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. Nie wypłaca się stypendium za okres nieusprawiedliwionych nieobecności uczestnika przygotowania zawodowego.
Uczestnik przygotowania zawodowego dorosłych, który z własnej winy przerwał program przygotowania lub nie przystąpił do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub egzaminu sprawdzającego jest obowiązany do zwrotu kosztów przygotowania z wyjątkiem sytuacji gdy powodem przerwania lub nie przystąpienia do ww. egzaminów było podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Uczestnik, który z własnej winy przerwał program przygotowania lub nie przystąpił do egzaminu może być ponownie zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania programu lub nie przystąpienia do egzaminu.
Starosta refunduje pracodawcy z którym zawarł umowę w sprawie realizacji przygotowania zawodowego określone w umowie wydatki poniesione na uczestnika, w szczególności na materiały i surowce, eksploatację maszyn i urządzeń, odzież roboczą, posiłki regeneracyjne i inne środki niezbędne do realizacji programu przygotowania w wymiarze do 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny miesiąc realizacji programu.
Pracodawcy, z którym starosta zawarł umowę w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych przysługuje jednorazowa premia po zakończeniu tej formy aktywizacji, jeżeli skierowany uczestnik ukończył program przygotowania i zdał egzamin. Premia jest przyznawana na podstawie umowy w wysokości 400zł za każdy pełny miesiąc programu zrealizowanego dla każdego skierowanego uczestnika.