POŻYCZKA SZKOLENIOWA
Osoba uprawniona zainteresowana uzyskaniem pożyczki na sfinansowanie kosztów szkolenia składa w powiatowym urzędzie pracy wniosek o udzielenie pożyczki oraz dokument potwierdzający, że szkolenie finansowane z pożyczki umożliwi podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Urząd może udzielić pożyczki szkoleniowej do wysokości 400% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy pożyczki. Pożyczka jest nieoprocentowana, a okres jej spłaty nie może przekroczyć 18 miesięcy od ustalonego w umowie dnia zakończenia szkolenia.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku urząd zawiera z zainteresowanym umowę na udzielenie pożyczki szkoleniowej.
Umowa określa w szczególności:
- kwotę pożyczki szkoleniowej z uwzględnieniem kwoty należnej instytucji szkoleniowej i kwot przewidzianych na sfinansowanie innych kosztów szkolenia,
- nazwę i termin szkolenia oraz nazwę i adres instytucji szkoleniowej realizującej szkolenie,
- plan spłaty rat pożyczki szkoleniowej,
- sposób zabezpieczenia spłaty pożyczki szkoleniowej,
- zobowiązanie do wydatkowania pożyczki szkoleniowej na cele określone w umowie,
- zobowiązanie do powiadomienia powiatowego urzędu pracy o podjęciu i zakończeniu szkolenia finansowanego z pożyczki szkoleniowej, podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz przedstawienia dokumentów umożliwiających rozliczenie pożyczki.
Wypłata pożyczki szkoleniowej może nastąpić po dniu zawarcia umowy jednorazowo lub w ratach.
W przypadku wykorzystania pożyczki na cele inne niż określone w umowie, niepodjęcia lub nieukończenia szkolenia pożyczka podlega bezzwłocznemu zwrotowi w całości, wraz z odsetkami ustawowymi, które ustala się także od kwoty pożyczki niespłaconej w terminie.
Więcej informacji
Centrum Aktywizacji Zawodowej
pok. nr 7