Przygotowanie zawodowe dorosłych
Przygotowanie zawodowe dorosłych odbywa się w formie :
Praktycznej nauki zawodu dorosłychumożliwiającej przystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy lub egzaminu czeladniczego.
Okres trwania wynosi od 12 do 18 miesięcy.
Praktyczna nauka zawodu dorosłych kończy się egzaminem kwalifikacyjnym na tytuł zawodowy , przeprowadzanym przez komisję egzaminacyjną , powołaną przez kuratora oświaty lub egzaminem czeladniczym przeprowadzanym przez komisje izb rzemieślniczych egzaminów na tytuły czeladnika i mistrza w zawodzie. Uczestnik praktycznej nauki zawodu dorosłych, który zdał egzamin kwalifikacyjny lub czeladniczy z wynikiem pozytywnym, otrzymuje odpowiednie świadectwo.
Przyuczenia do pracy dorosłych mającego na celu zdobycie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności, niezbędnych do wykonywania określonych zadań zawodowych , właściwych dla zawodu występującego w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy.
Okres trwania wynosi od 3 do 6 miesięcy .
Przyuczenie do pracy dorosłych kończy się egzaminem sprawdzającym, przeprowadzonym przez
komisję egzaminacyjną , powołaną przez kuratora oświaty lub przez instytucję szkoleniową wskazaną przez Starostę, wpisaną do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy. Uczestnik przyuczenia do pracy dorosłych ,który zdał egzamin sprawdzający z wynikiem pozytywnym, otrzymuje zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności.
Przygotowanie zawodowe dorosłych jest realizowane według programu ukierunkowanego na nabycie umiejętności praktycznych oraz zdobywanie wiedzy teoretycznej , niezbędnych do wykonywania zadań zawodowych, przygotowanego przez pracodawcę lub instytucje szkoleniową we współpracy z pracodawcą.
- Wymiar czasu odbywania przygotowania zawodowego nie może przekroczyć 8 godzin dziennie i 40 godzin zegarowych tygodniowo.
- Uczestnikowi przygotowania przysługuje stypendium. Stypendium wynosi 120 % zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin wynosi co najmniej 150 godzin. W przypadku niższego wymiaru godzin, wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie z tym, że nie może być niższe niż 20 % zasiłku.
- Uczestnik przygotowania zawodowego dorosłych, który z własnej winy przerwał program przygotowania lub nie przystąpił do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub egzaminu sprawdzającego jest obowiązany do zwrotu kosztów przygotowania z wyjątkiem sytuacji gdy powodem przerwania lub nie przystąpienia do egzaminu kwalifikacyjnego , czeladniczego lub egzaminu sprawdzającego było podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
- Uczestnik, który z własnej winy przerwał program przygotowania lub nie przystąpił do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub egzaminu sprawdzającego, może być ponownie zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania programu lub nie przystąpienia do egzaminu.
Starosta refunduje pracodawcy z którym zawarł umowę w sprawie realizacji przygotowania zawodowego określone w umowie wydatki poniesione na uczestnika przygotowania zawodowego , w szczególności na materiały i surowce, eksploatację maszyn i urządzeń, odzież roboczą, posiłki regeneracyjne i inne środki niezbędne do realizacji programu przygotowania w wymiarze do 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny miesiąc realizacji programu.
Pracodawcy, z którym starosta zawarł umowę w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych przysługuje jednorazowa premia po zakończeniu tej formy aktywizacji, jeżeli skierowany uczestnik ukończył program przygotowania i zdał egzamin.